VRneck SOLUTION – test

VRneck SOLUTION - test
Betacom
22 maja 2020

Jednym z kluczowych elementów projektu jest diagnostyczna stacja robocza. Zasadniczą jej funkcją jest wykonanie diagnostyki zaburzeń funkcjonalnych kręgosłupa szyjnego i szyjno-piersiowego oraz umożliwienie terapii w tym obszarze..

Diagnostyka zaburzeń kręgosłupa szyjnego składa się z wielu elementów takich jak:

  • wywiad lekarski,
  • badanie Rtg,
  • badanie sEMG,
  • badanie manualne,
  • badanie koordynacji nerwowo-mięśniowej z wykorzystaniem Stabilizera
  • test VRneck.

Wyniki większości badań diagnostycznych uzyskiwane są za pomocą już istniejących urządzeń i procedur, natomiast test VRneck jest nowym, autorskim rozwiązaniem pomysłodawców systemu VRneck SOLUTION.

Podstawą proponowanej metody diagnostycznej jest obserwacja i rejestracja ruchów głowy pacjenta. W czasie badania diagnostycznego zadaniem pacjenta jest wykonanie określonych ruchów głowy. Ruch ten jest skorelowany z ruchem punktu na ekranie komputera. Wykonanie zadania ruchowego, powinno odbyć się tak, aby przeprowadzić, ruchem głowy, punkt na ekranie po zadanej krzywej testowej nie przekraczając określonego, wąskiego obszaru w granicach krzywej testowej. Do śledzenia ruchów głowy wykorzystywane będą gogle VR, które najdokładniej realizują założenia metody. Obraz krzywej testowej oraz wodzonego punktu wyświetlany jest w goglach (przed oczami osoby badanej), natomiast położenie głowy w czasie testu kontrolują wbudowane w gogle VR czujniki ruchu.

Gogle VR mają swoje pewne ograniczenia, którym wychodzą naprzeciw autorzy projektu. Istotnym problemem jest to, że z takich gogli prawdopodobnie nie skorzystają osoby z dużymi wadami wzroku (problem założenia gogli na okulary) oraz wadami, które uniemożliwiają widzenie stereoskopowe. W celu rozwiązania tego typu problemów przewidywane jest alternatywna implementacja testu z wykorzystaniem komputerowego ekranu LCD o dużej przekątnej oraz niezależnych czujników ruchów montowanych w wygodny i intuicyjny sposób na głowie pacjenta (np. na pałąku słuchawek).

W czasie testu VRneck ważna jest również stabilność tułowia pacjenta. Kontrola stabilnej pozycji tułowia będzie realizowana za pomocą czujników ruchu wbudowanych w typowy smartfon (umieszczony np. w saszetce zawieszonej na szyi pacjenta). Zasadniczą ideą przyświecającą implementacji testu VRneck jest uzyskanie kompromisu między dokładnością testu, a jego intuicyjnością i możliwie najmniejszą inwazyjnością.

Bezpośrednim wynikiem testu VRneck jest tzw. siatka błędów ruchomości segmentalnej kręgosłupa szyjnego i połączenia szyjno-głowowego raz szyjno-piersiowego. W czasie testu analizowane jest 11 segmentów oraz 2 rodzaje ruchów: skręt w lewo i prawo oraz zgięcie i wyprost (ruch góra, dół). Przy takich założeniach analizowana jest siatka ruchomości segmentalnej składająca się z 484 pól (11 segmentów x (wyprost + zgięcie) x 11 segmentów x (skręt w lewo + skręt w prawo)). Zasadniczo w każdym polu analizowana jest liczba popełnionych błędów (wykroczenie wodzonym punktem poza obszar dozwolony) oraz czas przebywania w danym polu. W projekcie VRneck SOLUTION do zadania diagnostycznego zdefiniowano 8 różnych krzywych testowych. Dla każdej planszy tworzona będzie siatka błędów ruchomości segmentalnej.

Udostępnij

Zobacz także

AI with person using a laptop on a white table
20 października 2020

Wykorzystanie AI w automatyzacji procesów finansowych.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach gdzie komputer ma szanse nauczyć się wykonywania zadań naturalnych dla ludzkiego mózgu wkracza w wiele obszarów. Szczególnie te, które z pozoru wydają się proste, ale ich automatyzacja zdecydowanie ułatwia pracę. Takim też jest projekt, który obecnie realizujemy z wykorzystaniem machine learningu. Jego celem jest automatyzacja procesów finansowych i obiegu dokumentów […]

>
7 sierpnia 2020

Diagram pozyskiwania danych do projektu VRneck SOLUTION

Głównym elementem przetwarzającym dane w projekcie VRneck Solution jest system sztucznej inteligencji. Zadaniem jego jest podejmowanie decyzji w kwestii diagnozy zaburzeń kręgosłupa szyjnego i szyjno-piersiowego oraz rekomendacja programu terapii (kinezyterapii) tej części kręgosłupa. Liczba wyników badań diagnostycznych, od których zależy ostateczna diagnoza oraz program terapii jest duża. Struktura tych parametrów (wyników) jest mocno zróżnicowana. Stąd […]

>
VRneck SOLUTION – o projekcie
25 maja 2020

VRneck SOLUTION – o projekcie

VRneck SOLUTION to projekt, którego celem jest zbudowanie globalnego systemu wsparcia podejmowania decyzji w procesie diagnostyki i rehabilitacji osób z zaburzeniami czynnościowymi części szyjnej kręgosłupa oraz połączenia szyjno-piersiowego i szyjno-głowowego. Użytkownikami systemu mają być zarówno specjaliści: lekarze i terapeuci, orzecznicy z firm i instytucji ubezpieczeniowych, jak i sami pacjenci. Do realizacji projektu zostaną wykorzystane takie […]

>