VRneck SOLUTION – test


Jednym z kluczowych elementów projektu jest diagnostyczna stacja robocza. Zasadniczą jej funkcją jest wykonanie diagnostyki zaburzeń funkcjonalnych kręgosłupa szyjnego i szyjno-piersiowego oraz umożliwienie terapii w tym obszarze..
Diagnostyka zaburzeń kręgosłupa szyjnego składa się z wielu elementów takich jak:
- wywiad lekarski,
- badanie Rtg,
- badanie sEMG,
- badanie manualne,
- badanie koordynacji nerwowo-mięśniowej z wykorzystaniem Stabilizera
- test VRneck.
Wyniki większości badań diagnostycznych uzyskiwane są za pomocą już istniejących urządzeń i procedur, natomiast test VRneck jest nowym, autorskim rozwiązaniem pomysłodawców systemu VRneck SOLUTION.
Podstawą proponowanej metody diagnostycznej jest obserwacja i rejestracja ruchów głowy pacjenta. W czasie badania diagnostycznego zadaniem pacjenta jest wykonanie określonych ruchów głowy. Ruch ten jest skorelowany z ruchem punktu na ekranie komputera. Wykonanie zadania ruchowego, powinno odbyć się tak, aby przeprowadzić, ruchem głowy, punkt na ekranie po zadanej krzywej testowej nie przekraczając określonego, wąskiego obszaru w granicach krzywej testowej. Do śledzenia ruchów głowy wykorzystywane będą gogle VR, które najdokładniej realizują założenia metody. Obraz krzywej testowej oraz wodzonego punktu wyświetlany jest w goglach (przed oczami osoby badanej), natomiast położenie głowy w czasie testu kontrolują wbudowane w gogle VR czujniki ruchu.
Gogle VR mają swoje pewne ograniczenia, którym wychodzą naprzeciw autorzy projektu. Istotnym problemem jest to, że z takich gogli prawdopodobnie nie skorzystają osoby z dużymi wadami wzroku (problem założenia gogli na okulary) oraz wadami, które uniemożliwiają widzenie stereoskopowe. W celu rozwiązania tego typu problemów przewidywane jest alternatywna implementacja testu z wykorzystaniem komputerowego ekranu LCD o dużej przekątnej oraz niezależnych czujników ruchów montowanych w wygodny i intuicyjny sposób na głowie pacjenta (np. na pałąku słuchawek).
W czasie testu VRneck ważna jest również stabilność tułowia pacjenta. Kontrola stabilnej pozycji tułowia będzie realizowana za pomocą czujników ruchu wbudowanych w typowy smartfon (umieszczony np. w saszetce zawieszonej na szyi pacjenta). Zasadniczą ideą przyświecającą implementacji testu VRneck jest uzyskanie kompromisu między dokładnością testu, a jego intuicyjnością i możliwie najmniejszą inwazyjnością.
Bezpośrednim wynikiem testu VRneck jest tzw. siatka błędów ruchomości segmentalnej kręgosłupa szyjnego i połączenia szyjno-głowowego raz szyjno-piersiowego. W czasie testu analizowane jest 11 segmentów oraz 2 rodzaje ruchów: skręt w lewo i prawo oraz zgięcie i wyprost (ruch góra, dół). Przy takich założeniach analizowana jest siatka ruchomości segmentalnej składająca się z 484 pól (11 segmentów x (wyprost + zgięcie) x 11 segmentów x (skręt w lewo + skręt w prawo)). Zasadniczo w każdym polu analizowana jest liczba popełnionych błędów (wykroczenie wodzonym punktem poza obszar dozwolony) oraz czas przebywania w danym polu. W projekcie VRneck SOLUTION do zadania diagnostycznego zdefiniowano 8 różnych krzywych testowych. Dla każdej planszy tworzona będzie siatka błędów ruchomości segmentalnej.
Udostępnij
Kontakt
- Dariusz Styka
- T: +48 606374500
- E: pr@betacom.com.pl
Zobacz także

