Jak OPEX może podnieść EBITDA dzięki HPE GreenLake?


Wyjaśniamy wpływ pozostawienia gotówki „w kasie” na możliwość rozwoju poprzez inwestycje w core business.
Pomimo pewnych ograniczeń, EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization) to jeden z najczęściej wykorzystywanych wskaźników rentowności. Oblicza się go poprzez dodanie kosztów odsetek, podatków oraz amortyzacji do dochodu netto. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że nie uwzględnia skutków decyzji finansowych, ujęcia księgowego i kosztów aktywów, przez co pozwala lepiej porównywać rentowności różnych organizacji, niezależnie od poziomu ich zadłużenia czy struktur kapitałowych. Z EBITDA chętnie korzystają inwestorzy, wierzyciele i analitycy, ale także CFO nie tylko do benchmarkowania rentowności firmy, ale także do wpływania na ocenę rynkową.
Nakłady inwestycyjne (CAPEX) mogą wpływać na EBITDA zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Bezpośrednio na EBITDA wpływają koszty amortyzacji i efektywność wykorzystania posiadanych aktywów. Kiedy organizacja dokonuje zakupów, koszt aktywów jest kapitalizowany i amortyzowany przez okres jego użytkowania. W ten sposób zmniejsza się dochód netto i w konsekwencji EBITDA. Z kolei inwestowanie w nowoczesne aktywa pozwala zwiększyć produktywność i obniżyć koszty operacyjne. W efekcie uzyskujemy wyższe przychody lub niższe koszty.
Pośrednio wydatki kapitałowe wpływają na EBITDA dzięki generowaniu przychodów w przyszłości. Inwestując w infrastrukturę IT możemy zwiększyć efektywność i wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi. Zdobywamy dzięki temu przewagę konkurencyjną. Zaznaczmy jednak, że cały czas mówimy o przyszłości. Dodatkowo inwestycje kapitałowe mogą wymagać uzupełniającego finansowania. Koszty odsetkowe związane z finansowaniem mogą zwiększać wydatki, zmniejszając EBITDA.
Dzięki HPE GreenLake ograniczamy wydatki kapitałowe w IT. Zamiast kupować infrastrukturę, płacimy co miesiąc za wykorzystywane zasoby IT – i to jest niezwykle ważne: wyłącznie za wykorzystywane zasoby; a nie za te, które być może będą nam potrzebne jutro. Na marginesie tym samym ograniczamy ryzyko.
HPE GreenLake upraszcza zarządzanie zasobami IT i umożliwia zwiększenie ich utylizacji. Jednostki biznesowe mają udostępnione odpowiednie zasoby w odpowiednim czasie. Może to prowadzić do znacznych oszczędności w kosztach sprzętu i oprogramowania. Jednocześnie HPE GreenLake wpływa na przedłużenie cyklu życia zasobów IT – to dzięki ciągłemu wsparciu i konserwacji. Zmniejsza to zapotrzebowanie na zakup nowego sprzętu i oprogramowania, co może jeszcze bardziej zmniejszyć nakłady inwestycyjne.
W ten sposób firmy uwalniają kapitał, który można zainwestować w inne, strategiczne obszary działalności, np. badania i rozwój czy marketing. Jednocześnie HPE GreenLake, w porównaniu do chmury publicznej (o czym pisaliśmy w innym artykule), możemy ograniczyć koszty operacyjne.
Ograniczanie CAPEX i skuteczne zarządzanie OPEX ma kluczowe znaczenie dla poprawy wyników finansowych i zysków przedsiębiorstw. Wdrażając działania oszczędnościowe, optymalizując procesy i dokonując strategicznych inwestycji, można obniżyć CAPEX, OPEX, zwiększyć EBITDA i osiągnąć długoterminowy sukces finansowy. I tak właśnie działa HPE GreenLake.
Udostępnij
Kontakt
- Dariusz Styka
- T: +48 606374500
- E: pr@betacom.com.pl