Cyfrowa transformacja w edukacji

Betacom
19 marca 2020

Cyfrowa rewolucja dosięgnęła również edukację, a trudna sytuacja na świecie zaczyna wymuszać transformację metod uczenia.
Obserwując obecnie edukację widzimy, że cyfrowa rewolucja musi przyspieszyć i zmienić metody oraz sposoby uczenia. Jednym z istotnych elementów jest wykorzystywanie treści cyfrowych wspomagających nauczycieli w dynamicznym tworzeniu scenariuszy lekcji i lepszym dopasowywaniu materiałów.

Obecnie trwa dyskusja, jak radzą sobie szkoły z sytuacją, w której placówki są zamknięte, a program trzeba realizować angażując młodzież do samodzielnej (zdalnej) pracy w wirtualnej klasie.

Zawieszenie zajęć w szkołach w ramach działań przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest znacznie większym wyzwaniem niż wszystkie dotychczasowe argumenty przemawiające za wykorzystywaniem metod uczenia się na odległość. W tym wyjątkowym okresie dyrektorzy zapewniają, zgodnie z warunkami i dostępnymi możliwościami, kontynuację nauki uczniów za pomocą komunikacji elektronicznej.

Betacom S.A. w ramach swojego wieloletniego doświadczenia posiada sprawdzone przykłady budowy takich modeli i świadomego wdrożenia cyfrowych platform do komunikacji w sektorze edukacji.

Z powodzeniem opracowaliśmy i wspólnie z partnerem na Słowacji wdrożyliśmy na zlecanie Ministerstwa Edukacji na Słowacji ogólnokrajową cyfrową platformę edukacyjną VIKI, która jest głównym, centralnym repozytorium cyfrowych treści edukacyjnych.
https://viki.iedu.sk/resources/browser/public

Portal zawiera treści edukacyjne dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół średnich i zawodowych w przedmiotach takich jak matematyka, biologia, chemia, fizyka, znajomość finansów, edukacja ekologiczna.
Portal edukacyjny VIKI to również kompleksowe narzędzie dla szkół i nauczycieli, które służy do przygotowywania materiałów dydaktycznych, do pracy z uczniami podczas lekcji, a następnie do sprawdzania prac domowych opracowanych przez uczniów.
Platforma VIKI jest jednym z głównych narzędzi rekomendowanym obecnie szkołom przez ministerstwo:
https://www.minedu.sk/moznosti-distancneho-vzdelavania-pre-skoly/

Wdrożona dla Ministerstwa Edukacji platforma edukacyjna, udostępniona jest wszystkim uczniom oraz nauczycielom na terytorium kraju. Wdrożenie w środowisku rządowej chmury obliczeniowej pozwala zapewnić najwyższe bezpieczeństwo przetwarzanych danych (w tym danych osobowych), jednocześnie umożliwiając dostęp do warstwy e-usług udostępnianych przez kilka słowackich ministerstw, w tym Ministerstwo Edukacji.

Polskim przykładem podobnego rozwiązania jest platforma wykorzystywana w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolski, zrealizowanego dla Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Wdrożenie platformy edukacyjnej dla Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu to zadanie w ramach programu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolski@ 2020”, w którym odpowiadaliśmy m.in. za dostarczenie narzędzi informatycznych wspierających transformację procesu nauczania w szkołach dla ponad 500 000 uczniów w regionie Wielkopolski. W ramach tego programu powszechnie wprowadzone zostały narzędzia informatyczne i cyfrowe zasoby szkoleniowe. Platforma edukacyjna jest jednym z kluczowych elementów przedsięwzięcia, gdyż jej użycie przewidziane jest dla większości z realizowanych aktywności.

Wybrane funkcjonalności zapewniane przez platformę obejmują m.in.:

  • Projektowanie celów w zakresie rozwoju kompetencji uczniów – zapewnienie narzędzi informatycznych wspierających realizację programów edukacyjnych.
  • Tworzenie grup projektowych spośród nauczycieli i uczniów zarejestrowanych na platformie. Organizacja działań i komunikacja między członkami grup projektowych.
  • Mechanizmy pracy grupowej umożliwiające wspólną realizację zadań.
  • Przygotowanie oraz udostępnianie cyfrowych treści szkoleniowych wykorzystywanych przez uczniów podczas realizacji projektów.
  • Przygotowanie i publikację osiągniętych rezultatów.

https://www.csw2020.com.pl/

Zarówno VIKI, jak i CSW2020 to projekty powstałe na Eduwarebox (www.eduwarebox.com) – autorskim rozwiązaniu Betacom, które umożliwia kompleksową budowę dedykowanych systemów edukacyjnych. Otwarta architektura mikrousługowa pozwala integrować się z różnymi dostawcami technologicznymi, modyfikować, dodawać nowe rozwiązania i funkcjonalności. Dzięki temu zapewniamy swoim użytkownikom zgodność z najwyższymi stosowanymi standardami (w tym również standardami dotyczącymi bezpieczeństwa).

Udostępnij

Kontakt dla inwestorów

Zobacz także

20 listopada 2024

Betacom S.A. w gronie partnerów IFS

Zwiększamy nasze kompetencje i poszerzamy zakres rozwiązań biznesowych dla naszych klientów! Betacom rozpoczął współpracę z IFS – światowym liderem w dziedzinie oprogramowania w chmurze dla przedsiębiorstw. IFS dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP), zarządzania usługami w terenie (FSM) oraz zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa (EAM). Oprogramowanie to pomaga firmom w optymalizacji procesów, zwiększaniu efektywności […]

>
12 listopada 2024

Listopad pełen wiedzy! Dołącz do naszych wydarzeń.

Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami i aktywnie uczestniczycie w wydarzeniach oraz webinarach organizowanych przez Betacom. Naszą misją jest dostarczanie najwyższej wartości i jakości w każdym spotkaniu, aby inspirować, edukować i wspierać rozwój w obszarach, które są kluczowe dla Państwa biznesów. Stale dbamy o to, aby nasze propozycje były różnorodne tematycznie i merytorycznie, ale jednocześnie […]

>
20 września 2024

Innowacje z Microsoft: Automatyzacja, Bezpieczeństwo i Sztuczna Inteligencja

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie skierowane do klientów Betacom: „Innowacje z Microsoft: Automatyzacja, Bezpieczeństwo i Sztuczna Inteligencja”.  Podczas wydarzenia przedstawimy najnowsze możliwości rozwoju infrastruktury IT oraz innowacyjne technologie Microsoft. Eksperci Betacom, Microsoft oraz AB zaprezentują, jak nowe narzędzia mogą wesprzeć transformację cyfrową Państwa firmy, automatyzując procesy, wzmacniając bezpieczeństwo oraz wprowadzając sztuczną inteligencję do codziennej pracy.  […]

>