Betacom S.A. działa w jednym z najbardziej dynamicznych sektorów w branży IT – e-learningu

Betacom
7 listopada 2003

Szansę rozwoju i utrzymania się na rynku XXI wieku mają przede wszystkim te organizacje, które będą w stanie stale podnosić kompetencje swoich pracowników. Liczy się umiejętność i szybkość nabywania nowych umiejętności i wiedzy. Odpowiedzią na te zapotrzebowania są nowoczesne systemy zarządzania wiedzą – e-learning – edukacja i rozwój pracowników z wykorzystaniem najnowszych technologii. System może być oparty na cd-ROM-ie, sieci komputerowej, na Intranecie lub Internecie. Szkolenie elektroniczne może zawierać tekst wideo, dźwięk, muzykę i animacje, a także testy sprawdzające skuteczność przekazywania wiedzy.

Światowym liderem rynku, wg raportu Gartner Group oceniającego głównych dostawców systemów do zarządzania procesem kształcenia, jest amerykańska firma Saba Software. Betacom S.A., autor polskiej wersji rozwiązania SABA Learning Enterprise, oferuje „rozwiązanie e-learningowe” oparte na technologii firm Saba Software oraz Cisco Systems. Na terenie Polski, Czech i Węgier firma Betacom uzyskała status strategicznego partnera Saba Software, lidera w zakresie kompleksowej obsługi organizacji w Zarządzaniu Rozwojem Kapitału Ludzkiego HCDM – Human Capital Development & Management. Rozwiązanie oferowane przez Betacom wykorzystuje technologię CDN firmy Cisco Systems.

„W dobie Ery Informacji, szybkich zmian rynkowych, krótkiego czasu życia produktów, organizacje chcąc być konkurencyjne, muszą dbać o podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników, partnerów biznesowych. Różne formy edukacji pomagają firmom w utrzymaniu i rozwoju kapitału ludzkiego. Szczególnie w organizacjach o rozproszonej strukturze, dokształcanie pracowników jest bardzo kosztowne, dlatego nasz system e-learningowy pozwala podnieść produktywność pracowników, obniżyć wydatki z tym związane, a obecna technologia internetowa umożliwia tańszy, natychmiastowy dostęp do treści szkoleniowych, zarządzanie procesem uczenia oraz szybką analizę efektów szkolenia” – powiedział Robert Fręchowicz – członek zarządu Betacom S.A.

Do kluczowych korzyści rozwiązania e-learningowego Betacom Saba Learning Enterprise, należą m.in.: oszczędność pieniędzy i czasu, brak dezorganizacji pracy poprzez dostępność szkoleń 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, nieograniczony dostęp do wiedzy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i stale doskonalonym programem szkolenia, lepsze zarządzanie treścią informacji, a także stały monitoring wyników nauczania.

Oferowane przez Betacom rozwiązanie e-learning jest systemem typu HCDM (Human Capital Development & Management), czyli nową generacją rozwiązań LMS, rozbudowanym o dodatkowe funkcje związane z zarządzaniem wiedzą oraz z rozwojem kapitału ludzkiego. Wykorzystane rozwiązanie LMS zapewnia pomoc w zarządzaniu aktywnością szkoleniową i kompetencjami w organizacji. Z punktu widzenia użytkownika końcowego LMS zapewnia efektywny sposób śledzenia indywidualnych umiejętności i kompetencji, proste metody lokalizacji aktywności szkoleniowych i rejestracji na kursy. LMS zarządza dostępem do kursów on-line, na które użytkownik został zarejestrowany oraz ułatwia wprowadzenie, śledzenie, zarządzanie i raportowanie aktywności szkoleniowych w organizacji.

Przewaga systemu e-learningowego Saba nad tradycyjnymi szkoleniami polega na miedzy innymi zgromadzeniu w jednej, centralnej bazie danych informacji dotyczących wszystkich typów szkoleń w danej organizacji, ich oceny oraz monitorowania postępów użytkowników. Mając wspomnianą bazę danych można tworzyć raporty albo na podstawie wbudowanych w LMS gotowych formularzy raportów, np.: stworzenie spisu najpopularniejszych szkoleń, średni czas spędzony przez użytkownika w danym e-szkoleniu, ilość punktów uzyskanych z testów, albo tworzyć od podstaw raporty na podstawie danych szczególnie nas interesujących. System pozwala również wywnioskować, czy pracownik aspirujący do danego stanowiska posiada odpowiedni zasób wiedzy oraz kwalifikacji. Za pomocą analizy przeprowadzonej na podstawie zgromadzonych w LMS danych można wyznaczyć obszary rozwoju pracownika, jak również stworzyć plan rozwoju obejmujący e-szkolenia oraz szkolenia tradycyjne. Analiza powyższych raportów jest doskonałym wstępem do określania obszarów rozwoju zarówno pojedynczych użytkowników, jak i całych działów w organizacji, a otrzymujemy ją w wyniku kilku kliknięć.

Rozwiązania Cisco Systems w oparciu o wykorzystanie CDN-u, zapewniają dodatkowo odpowiednią wydajność i komfort korzystania z systemu w przypadku instytucji wielo-oddziałowych, eliminując bariery transmisyjne dla e-learningu, zapewniając efektywny i wydajny przekaz danych.

Za pomocą e-learningu można uczyć praktycznie wszystkiego. W przeszłości najbardziej były popularne szkolenia IT. Natomiast w roku 2004 według IDC liczba szkoleń na świecie z zakresu umiejętności biznesowych ma przewyższyć liczbę szkoleń IT. Popularne są szkolenia z zakresu obsługi klienta, zarządzania, zarządzania projektami, sprzedażą, a także szkolenia produktowe (specjalistyczne) pod konkretne potrzeby klienta. Dziedziny tzw. twarde, jak finanse czy prawo, stają się też bardzo dobrymi tematami, w których proces nauki jest bardziej interesujący poprzez przekaz w formie interaktywnej.

Referencje e-learning HCDM
Najlepszą rekomendacją produktów SABA Software jest fakt, że aż 200 największych organizacji na świecie używa rozwiązań opartych na tej platformie. Natomiast największym użytkownikiem jest Rząd Norwegii gdzie liczba użytkowników przekroczyła 1.000.000.

Norwegia – ogólnokrajowy portal edukacyjny “The Competence Network of Norwegian Business and Industry”. W ramach projektu utworzono elektroniczną platformę, pomagającą każdemu obywatelowi Norwegii objętemu programem, podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i dzielić się posiadaną wiedzą. Docelowo programem objętych jest 17 000 firm i ponad 2.3 miliona obywateli. W systemie Saba Learning Enterprise, który obsługuje portal, zainstalowane są materiały informacyjne od ponad 40 dostawców.

Wśród korporacji używających oprogramowania firmy SABA są m.in. Telekomunikacja Polska, ABN AMRO, Wells Fargo & Company, Tetra Pak, Safeco, Strong Capital Funds, Cisco Systems, Alcatel, Cable & Wireless, GE, Daimler-Chrysler AG, Veritas, General Motors, Procter & Gamble, Ford Motor Company, IATA, Aventis, CIA, Armia Amerykańska i wiele innych.

Kontrola Jakości w HCDM
Proponowane rozwiązanie oraz sposób zarządzania pracami projektowymi oparte są na światowym standardzie – normie ISO 9001, opracowanej przez International Organization for Standardization (ISO). Norma ta ściśle określa i reguluje metody zarządzania całokształtem prac projektowych, by zapewnić sukces przedsięwzięcia, zminimalizować ryzyko komplikacji oraz zagwarantować najwyższą jakość produktu docelowego. Norma wyszczególnia specyficzne sposoby oraz ustala kolejność postępowania, definiuje standardy wykorzystywane w projekcie, precyzuje wyniki poszczególnych faz projektu, określa strategię testowania i kryteria akceptacji.

Przyszłość
Według Forrester Research, agencji badań branży IT oraz Internetu, e-learning to najdynamiczniej rozwijający się sektor w branży IT. O zaletach metody nauczania na odległość przekonane są przede wszystkim firmy i organizacje, którym nowoczesna technologia ułatwia szkolenie personelu.

E-learning ma przyszłość – wartość rynku w Europie do 2004 roku szacowana jest na 4 miliardy dolarów. Pomimo tak dużego potencjału wiele firm obawia się, bądź nie dowierza nowoczesnej e-edukacji. Według analityków z firmy badawczej Mummert+Partner, boom na e-learning rozpocznie się gdzieś pomiędzy 2004 a 2006 rokiem. Dzięki e-learningowi firmy będą w stanie zaoszczędzić do 30% kosztów przeznaczonych na dokształcanie.

Dodatkowe informacje:
Dariusz Styka
Tel. (22) 53 39 888
Tel. 0 606 374 500

Udostępnij

Zobacz także

Dyskusja o transformacji cyfrowej w szkołach na rynku niemieckim - warsztaty w Berlinie.
21 sierpnia 2020

Dyskusja o transformacji cyfrowej w szkołach na rynku niemieckim - warsztaty w Berlinie.

Dyskusja o transformacji cyfrowej w szkołach na rynku niemieckim – rozpoczęcie współpracy ze Stowarzyszeniem Wydawców Edukacyjnych w Niemczech – Verband Bildungsmedien (VBM). Realizując założenia biznesowe umowy konsorcyjnej, podpisanej w grudniu 2019 roku pomiędzy Asseco Data Systems, Betacom oraz Schul-Cloud GmbH, nasz niemiecki dystrybutor organizuje w dniach 24-25.08 warsztaty w Berlinie z Verband Bildungsmedien. Mają one […]

>
VRneck Solution – sztuczna inteligencja w diagnozie i terapii kręgosłupa.
30 czerwca 2020

VRneck Solution – sztuczna inteligencja w diagnozie i terapii kręgosłupa.

VRneck Solution to projekt badawczo-rozwojowego, którego celem jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w procesie diagnozowania i rehabilitacji zaburzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Edventure Research Lab – spółkę z grupy kapitałowej Betacom S.A.  Nowością metodologiczną zarówno w diagnozie, jak i rehabilitacji kręgosłupa szyjnego jest metoda VRneck Solution, która na […]

>
Betacom partnerem UiPath, wiodącego dostawcy rozwiązań RPA
29 maja 2020

Betacom partnerem UiPath, wiodącego dostawcy rozwiązań RPA

Robotic Process Automation to jedna z najszybszych ścieżek do cyfrowej transformacji. Mając na uwadze umożliwienie naszym klientom osiągania w krótkim czasie znaczących korzyści biznesowych nawiązaliśmy współpracę partnerską z wiodącym dostawcą rozwiązań Robotic Process Automation (RPA), firmą UiPath. „Rozszerzamy nasze kompetencje w obszarze automatyzacji i robotyzacji, ponieważ chcemy lepiej wspierać cyfrową transformację naszych klientów. Rozwiązania UiPath […]

>