Betacom S.A. realizuje dwa projekty informatyczne dla CENTRAST S.A.

Betacom
30 stycznia 2004

Projekty dotyczące świadczenia usług walidacji certyfikatów i znakowania czasem przyczynią się do rozwoju bezpiecznego obrotu elektronicznego

Betacom realizuje dwa zaawansowane technologicznie projekty informatyczne dla CENTRAST S.A., polegające na stworzeniu systemów informatycznych umożliwiających świadczenie oraz rozliczanie przez CENTRAST S.A. usług walidacji certyfikatów i znakowania czasem. Udostępnienie tych usług przyczyni się do dalszego rozwoju bezpiecznego obrotu elektronicznego.

CENTRAST S.A. – Centrum Zaufania i Certyfikacji – powstało w 2000 r. z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich. Głównym powodem powołania Spółki była potrzeba stworzenia odpowiednich standardów zabezpieczeń transakcji bankowych i finansowych. CENTRAST S.A. pełni rolę głównego urzędu certyfikacji kluczy w Infrastrukturze Klucza Publicznego (PKI) w Polsce. Do zadań Spółki należy, między innymi, proponowanie rozwiązań pozwalających na zagwarantowanie bezpieczeństwa transakcji wykonywanych z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego. CENTRAST S.A. jest upoważniony do wytwarzania oraz wydawania w imieniu Ministra Gospodarki zaświadczeń certyfikacyjnych oraz do prowadzenia w jego imieniu rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne (CA).

„Realizując swoją misję i cele statutowe CENTRAST S.A. jest zobligowany do świadczenia jak najszerszej gamy usług związanych z krajową infrastrukturą klucza publicznego. Wdrożenie usług stemplowania czasem oraz walidacji certyfikatów kwalifikowanych (OCSP/SCVP) pozwoli na bogatsze zastosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego, zwłaszcza w systemach przetwarzających dużą liczbę dokumentów elektronicznych. Dokument elektroniczny będzie opatrzony datą pewną oraz zwiększy się wydajność walidacji. Atrakcyjność oferty pod względem merytorycznym oraz duże doświadczenie w tworzeniu oprogramowania zadecydowały o wyborze firmy Betacom jako dostawcy wspomnianego wdrożenia”, powiedział Piotr Wawryniuk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami Informatycznymi w CENTRAST S.A.

Projekty, w których realizację zaangażowana jest firma Betacom, dotyczą dwóch usług: 1/ Walidacji Certyfikatów (ang. OCSP), polegającej na sprawdzaniu w czasie rzeczywistym ważności certyfikatu kwalifikowanego. Weryfikacja przebiega w oparciu o listy unieważnionych certyfikatów (ang. CRL) publikowane przez kwalifikowane podmioty świadczące usługi certyfikacyjne. 2/ Znakowania Czasem (ang. TSA), poświadczająca datę i czas dokonania transakcji lub wystawienia dokumentu elektronicznego.

W ramach obu projektów Betacom stworzy oprogramowanie do rozliczania powyższych usług (billing), oparte o technologie serwera aplikacyjnego Bea WebLogic i bazy danych Oracle, wykona interfejsy aplikacyjne oraz zintegruje produkty i infrastrukturę wiodących producentów Valicert i Encipher (d. Symetricom), a także dostarczy sprzęt: serwery bazdanowe i aplikacyjne oraz serwery stemplowania czasem. Podwykonawcą Betacom w projekcie jest firma CryptoTech Sp. z o.o. z Krakowa.

Prace nad systemami rozpoczęto w sierpniu 2003 r. Obecnie projekt OCSP znajduje się w końcowej fazie wdrożenia systemu w centrach przetwarzania danych CENTRAST S.A. Zakończenie wdrożenia planowane jest na koniec stycznia 2004 r.

W ramach projektu wdrożenia systemu TSA, wykonano analizę wymagań funkcjonalnych oraz projekt techniczny. Obecnie trwają prace wdrożeniowe. Planowane zakończenie projektu to połowa lutego 2004 r.

„Realizując ten trudny i interdyscyplinarny technologicznie projekt, jesteśmy przekonani, że rozszerzenie systemu CENTRAST o dodatkowe usługi walidacji certyfikatów i stemplowania czasem, daje szansę na dynamiczny rozwój bezpiecznego obrotu elektronicznego w Polsce, przy znaczącej roli wiodącego podmiotu w tej dziedzinie jakim jest CENTRAST S.A. Dla Betacom S.A. to doskonała okazja do pogłębienia doświadczenia w zakresie produkcji i wdrożeń oprogramowania oraz do` zajęcia istotnej pozycji na rynku dostawców rozwiązań w obszarze infrastruktury klucza publicznego w Polsce”, powiedział Jarosław Gutkiewicz, członek zarządu Betacom S.A.

Dodatkowe informacje:
Dariusz Styka
Tel. (22) 53 39 888
Tel. 0 606 374 500

Udostępnij

Zobacz także

18 marca 2024

HPE CloudPhysics - uwolnij pełen potencjał swojego IT. Za darmo!

HPE CloudPhysics to platforma analityczna oparta na chmurze, która zapewnia firmom wgląd w sytuację oraz dostarcza rekomendacji w celu optymalizacji ich infrastruktury IT. Czy warto zainteresować się tym rozwiązaniem HPE? Większa widoczność utylizacji zasobów chmury i lokalnych oraz komplet informacji potrzebnych do podsumowania i porównania kosztów Konsekwencją większej widoczności jest ograniczenie kosztów chmury – pomocne w tym są […]

>
15 lutego 2024

Wydarzenie online - Cyberbezpieczeństwo a Dyrektywa NIS 2. Praktyczne rozważania.

Zapraszamy na spotkanie eksperckie, które poświęcone będzie tematyce cyberbezpieczeństwa w kontekście Dyrektywy NIS 2. Dyrektywa NIS 2 to strategiczny dokument regulujący bezpieczeństwo cyfrowe w Unii Europejskiej. Podczas spotkania zaprezentujemy najnowsze wymagania i wytyczne. Termin: Środa, 28 lutego 2024r., godzina 10.00- 12.30 LINK DO REJESTRCJI AGENDA Dyrektywa NIS 2 – nowy, wyższy poziom w zakresie regulacji cyberbezpieczeństwa […]

>
13 lutego 2024

Zaproszenie na webinar #SecurityFocus - Defender for Identity

Betacom S.A., Microsoft, AB S.A. zapraszają do udziału w kolejnym webnarze w zakresie cyberbezpieczeństwa #Security Focus Akademia Microsoft. Termin: czwartek, 29 luty 2024r., godzina 11.00 LINK DO REJESTRACJI Najbliższy temat to: Defender for Identity. Zabezpiecz tożsamość w organizacji. Agenda spotkania: Wyzwania związane z zarządzaniem tożsamością Wprowadzenie do Defender for Identity Rola Defender for Identity w […]

>