Rewolucyjne wykorzystanie VR w diagnostyce i terapii kręgosłupa.

Betacom
14 października 2020

Projekt „VRneck SOLUTION – Innowacyjny system do diagnostyki, terapii i treningu zaburzeń funkcjonalnych i uszkodzeń części szyjnej kręgosłupa”, pozytywnie oceniony podczas lipcowego panelu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), teraz doczekał się podpisania umowy na jego finansowanie.

Lubimy dzielić się pozytywnymi wiadomościami, dlatego z dumą informujemy o podpisaniu przez konsorcjum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Lider) i Edventure Research Lab Sp. z o.o. – spółki z grupy kapitałowej Betacom SA, umowy z NCBiR na finansowanie projektu VRneck SOLUTION.

Podpisana umowa to realne, finansowe wsparcie innowacyjnego projektu VRneck SOLUTION, którego celem jest opracowanie kompleksowego rozwiązania, które wykorzystując VR (virtual reality) oraz metody AI (artificial intelligence) wspomaga diagnostykę i planowanie terapii. W ramach projektu możliwe będzie monitorowanie procesu rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami funkcjonalnymi w obrębie górnego odcinka kręgosłupa wywołanymi chorobami układu mięśniowo-szkieletowego i/lub urazami. – mówi Bartłomiej Antczak, Prezes Edventure Research Lab.

Mamy nadzieję, że dzięki VRneck SOLUTION rozwiążemy problem dużej części pacjentów. Badania pokazują, że niemal 80 proc. populacji przynajmniej raz w życiu zgłasza się do lekarza z powodu bólów kręgosłupa, 15 proc. doświadcza przewlekłych zespołów bólowych, a ok. 90 proc. pacjentów ma nieustaloną przyczynę tych dolegliwości. Gdy nie znamy przyczyny zaburzeń, dobierane  metody leczenia są różne w zależności od tego, do jakiego specjalisty zgłosi się pacjent. Leczenie wówczas może nie przynosić efektów. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w module diagnostycznym i terapeutycznym wpłynie na skrócenie czasu diagnozy i spersonalizuje leczenie a zastosowanie wirtualnej rzeczywistości zoptymalizuje terapię.* – Prof. Jolanta Kujawa, Kierownik Katedry Rehabilitacji i Kliniki Rehabilitacji Medycznej, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Łodzi.

Projekt i otrzymane dofinansowanie to efekt ciężkiej, wytrwałej i zdeterminowanej pracy Zespołów UMED oraz Edventure Research Lab pod kierunkiem prof. Jolanty Kujawy. Zespół pracujący nad projektem to dr n med. Tomasz Adamczewski – współpomysłodawca i główny badacz, specjalista fizjoterapii, adiunkt, kierownik Pracowni Ergonomii i Fizjologii Wysiłku Fizycznego w Klinice Rehabilitacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Grono naukowo-badawcze to również adiunkci i asystenci Kliniki Rehabilitacji Medycznej na czele z dr Anną Puzder i mgr Gabrielą Figas (z-ca głównego badacza). Wsparciem dla Zespołu jest prof. Agata Majos – Asystent Badawczy i dr hab. Joanna Kostka, prodziekan ds. kierunku fizjoterapia – Lider merytoryczny. Kierownikiem zarządzającym projektem jest mgr Jarosław Horodecki, dyrektor Biura Nauki, Strategii i Rozwoju.

Zespół Edventure Research Lab to przede wszystkim Piotr Suchomski- Lider Obszaru Technologii, Robert Sobczyk – Główny Architekt, Jacek Konczewski – Project Manager oraz Bartłomiej Antczak- odpowiadający za strategię komercjalizacji rozwiązania w Polsce i na rynkach międzynarodowych.

Poza wymiarem badawczym przedsięwzięcie VRNeck dobrze wpisuje się we wdrażaną od 2017 roku strategię Grupy Betacom i rozwój usług opartych na kluczowych kompetencjach w obszarach AI, bezpieczeństwa i VR. W ramach prac projektowych już na etapie pilotażu, udało się skutecznie odnaleźć innowacje na styku różnych kompetencji w Grupie. W trybie konsultacji specjaliści Betacom i Edventure Research Lab wymieniali doświadczenia ze spółką Control System w zakresie projektowania rozwiązań wykorzystujących machine learning i deep learning przy odczycie informacji z obrazu oraz tekstu z dokumentacji medycznej. Liczę, że dzięki realizowanym już projektom, w perspektywie nowego okresu strategii na lata 2020-25, taki efekt synergii i budowania nowej jakości w oferowanych rozwiązaniach  zostanie jeszcze wzmocniony – dodaje Bartłomiej Antczak.

Ogłoszenie wyników konkursu NCBiR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020 działanie 4.1/poddziałanie 4.1.4 „Projekty aplikacyjne” POIR.04.01.04-00-0113/19 miało miejsce 21 lipca 2020. Całkowity koszt projektu to 11 876 273,56mln zł a przyznana kwota dofinansowania to 10 395 964,1mln zł.

Jak łódzcy naukowcy wykorzystują wirtualną rzeczywistość i sztuczną inteligencję w ramach projektu VRneck SOLUTION? O wartości i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w diagnostyce i terapii kręgosłupa? Zapraszamy do przeczytania artykułu na stronach wyborcza.pl*

Polecamy również artykuł w Magazynie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i artykuł „VRNeck Solution- początek drogi sukcesu”

Miłej lektury!

Udostępnij

Zobacz także

18 marca 2024

HPE CloudPhysics - uwolnij pełen potencjał swojego IT. Za darmo!

HPE CloudPhysics to platforma analityczna oparta na chmurze, która zapewnia firmom wgląd w sytuację oraz dostarcza rekomendacji w celu optymalizacji ich infrastruktury IT. Czy warto zainteresować się tym rozwiązaniem HPE? Większa widoczność utylizacji zasobów chmury i lokalnych oraz komplet informacji potrzebnych do podsumowania i porównania kosztów Konsekwencją większej widoczności jest ograniczenie kosztów chmury – pomocne w tym są […]

>
15 lutego 2024

Wydarzenie online - Cyberbezpieczeństwo a Dyrektywa NIS 2. Praktyczne rozważania.

Zapraszamy na spotkanie eksperckie, które poświęcone będzie tematyce cyberbezpieczeństwa w kontekście Dyrektywy NIS 2. Dyrektywa NIS 2 to strategiczny dokument regulujący bezpieczeństwo cyfrowe w Unii Europejskiej. Podczas spotkania zaprezentujemy najnowsze wymagania i wytyczne. Termin: Środa, 28 lutego 2024r., godzina 10.00- 12.30 LINK DO REJESTRCJI AGENDA Dyrektywa NIS 2 – nowy, wyższy poziom w zakresie regulacji cyberbezpieczeństwa […]

>
13 lutego 2024

Zaproszenie na webinar #SecurityFocus - Defender for Identity

Betacom S.A., Microsoft, AB S.A. zapraszają do udziału w kolejnym webnarze w zakresie cyberbezpieczeństwa #Security Focus Akademia Microsoft. Termin: czwartek, 29 luty 2024r., godzina 11.00 LINK DO REJESTRACJI Najbliższy temat to: Defender for Identity. Zabezpiecz tożsamość w organizacji. Agenda spotkania: Wyzwania związane z zarządzaniem tożsamością Wprowadzenie do Defender for Identity Rola Defender for Identity w […]

>