VRneck Solution – sztuczna inteligencja w diagnozie i terapii kręgosłupa.

VRneck Solution – sztuczna inteligencja w diagnozie i terapii kręgosłupa.
Betacom
30 czerwca 2020

VRneck Solution to projekt badawczo-rozwojowego, którego celem jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w procesie diagnozowania i rehabilitacji zaburzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Edventure Research Lab – spółkę z grupy kapitałowej Betacom S.A. 

Nowością metodologiczną zarówno w diagnozie, jak i rehabilitacji kręgosłupa szyjnego jest metoda VRneck Solution, która na podstawie analizy ruchów głowy pacjenta wyznacza tzw. siatkę ruchomości segmentalnej kręgosłupa szyjnego i szyjno-piersiowego. Analiza parametrów tej siatki powinna pozwolić ocenić funkcjonalność poszczególnych segmentów kręgosłupa szyjnego. Kluczowymi parametrami jest trafność i swoistość tej siatki, czyli w jakim stopniu za pomocą tego badania można wykryć zaburzenia funkcjonalne w poszczególnych segmentach kręgosłupa szyjnego (trafność) lub nie wykryć zaburzenia, które nie istnieje (swoistość). Szacuje się, że minimalna wartość tych parametrów nie powinna być gorsza niż 70%.

Technologicznymi elementami innowacyjnymi projektu są:

  • Stacja diagnostyczna
    Jest to element prac rozwojowych (nie badawczych), a jej innowacyjność polega na wykorzystaniu elementów wirtualnej rzeczywistości (gogle VR) oraz tzw. headtrackera do analizy funkcji czynnościowych kręgosłupa szyjnego na podstawie analizy ruchów głowy pacjenta.
  • System do automatycznej diagnozy oraz do automatycznej terapii oparty na metodach sztucznej inteligencji.
    Innowacyjność tego elementu systemu polega na jego hierarchicznej i warstwowej strukturze, w której oprócz danych uczących wykorzystana zostanie również dziedzinowa wiedza ekspercka z zakresu diagnostyki i rehabilitacji kręgosłupa szyjnego. Nie ma automatycznych, uniwersalnych, dostępnych na rynku (czy to w formie gotowych bibliotek, czy nawet opracowań naukowych) technik tworzenia modeli hierarchicznych. W przypadku naszego projektu planowane jest opracowanie modeli bazujących na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Będzie on rozpoznawał składowe i inne proste elementy diagnostyczne, tak aby stworzyć ostateczny system diagnostyczny, poprzez zastosowanie dodatkowej wersji reguł przybliżonych/rozmytych wnioskujących o składowe wyników podsystemów dla obserwowanych danych wejściowych

Ciekawym zagadnieniem projektu jest określenie minimalnej liczebności zbiorów danych, potrzebnych do „zasilenia” systemu sztucznej inteligencji (AI). Z jednej strony systemy AI wymagają zbiorów danych o możliwie maksymalnej lub wręcz „nieograniczonej” liczbie danych z drugiej istnieją realne ograniczenia co do możliwości pozyskania danych w określonym czasie projektu.

W ramach projektu VRneck przeprowadzone będą badania kliniczne, w których powinno wziąć udział minimum 400 pacjentów. Dane z badań klinicznych zostaną wzmocnione o dane historyczne pochodzące z baz danych innych szpitali Wyzwaniem jest czy dane pochodzące od pacjentów będą wystarczająco reprezentatywne i prezentują całe spektrum przypadków, które system VRneck Solution powinien się nauczyć diagnozować i terapeutyzować. Rozwiązaniem tego zagadnienia jest struktura projektowanego systemu sztucznej inteligencji. Będzie on miał strukturę warstwową, a warstwy, zwłaszcza pierwsza, będą zbudowane z kilku mniejszych podsystemów (np. klasyfikatorów), które rozwiążą mniejsze „podproblemy” potrzebując mniejszych zbiorów danych.

Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Już niebawem (połowa lipca br.) planowane jest spotkanie panelowe z udziałem ekspertów NCBiR oraz przedstawicieli wnioskodawców projektu VRneck Solution.

Udostępnij

Kontakt dla inwestorów

Zobacz także

6 marca 2025

Betacom uzyskuje status Platinum Partnera UI Path!

Betacom osiągnął najwyższy poziom partnerski UI Path – status Platinum Partner. To prestiżowe wyróżnienie potwierdza nasze zaawansowane kompetencje w zakresie automatyzacji procesów biznesowych oraz zdolność do wdrażania innowacyjnych rozwiązań opartych na technologii Robotic Process Automation (RPA). Co oznacza status Platinum Partner? Uzyskanie tego tytułu to dowód na nasze wieloletnie doświadczenie, wysoką jakość realizowanych projektów oraz […]

>
30 stycznia 2025

Raport - Filary inteligentnej automatyzacji treści

Jakie technologie kształtują przyszłość inteligentnej automatyzacji w firmach? Jak liderzy cyfrowej zmiany – CIOs i CFOs – postrzegają jej wpływ na efektywność operacyjną i konkurencyjność przedsiębiorstw?  Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym Raporcie! Mamy przyjemność przedstawić nasz najnowszy raport, który przedstawia kluczowe aspekty inteligentnej automatyzacji treści w przedsiębiorstwach z perspektywy liderów cyfrowej transformacji – CIOs i CFOs. Zawiera on analizę aktualnych trendów, […]

>
29 listopada 2024

Tytuł IT Master 2025 dla Betacom!

28 listopada podczas uroczystej Gali CRN Polska w warszawskim Hotelu Polonia Palace odebraliśmy wyjątkowe wyróżnienie – tytuł IT Master 2025! Nagrodę w imieniu Betacom S.A. odebrał Tomasz Głażewski. To ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że to, co robimy, ma sens! Od 30 lat budujemy zaufanie naszych klientów i partnerów, a ten tytuł to dowód, że wspólnie […]

>